Кај двајца 17-годишни скопјани најдена марихуана

Полициски службеници од СВР Скопје вчера на булеварот „Трета Македонска бригада“ лишиле од слобода две малолетни лица од Скопје на возраст од 17 години затоа што при извршен преглед кај нив била пронајдена марихуана. 

По документирање на случајот против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок.

 

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе