СВР Тетово

Кај дилер од Тетово запленети 200 грама хероин

Тетовската полиција вчера уапсила дилер на дрога откако во неговиот дом биле пронајдени 200 грама хероин, наменет за продажба на локалните наркозависници.

Според СВР Тетово, станува збор за Б.Е.(47) од Тетово против кого ќе биде поднесена кривична пријава за неовластено производство на дрога. Во текот на денот приведениот ќе биде изведен пред судија на претходна постапка во Основниот суд во Тетово.

Полицијата вчера во времето од 16.30 до 18.30 часот извршила претрес во домот на Б.Е. и пронашла околу 200 грама хероин, две дигитални ваги, два мобилни телефона, една импровизирана цевка и 12.400 денари.

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе