МВР

Кај 44-годишен штипјанец, пронајдени пушки, пиштоли, куршуми (ФОТО+ВИДЕО)

Штипската полиција, по претходно обезбедена судска наредба, вчера од 16.30 до 17.40 часот во Штип изврши претрес во домот и други простории кај М.Б. (44) од Штип.

При извршениот претрес, од страна полициски службеници биле пронајдени автоматска пушка „хеклер“ калибар 9x19мм, малокалибарска пушка „симун“, пушка-карабин, пиштол „бровинг“ калибар 9 мм, револвер „гранд“ калибар 22 мм, револвер „таурус“, 1.119 парчиња куршуми, различен калибар, војнички ножеви, како и разновидна дополнителна опрема за оружјето (оптички нишан, пригушувач и друго).

Поради постоење основи на сомневање дека е сторител на кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“, казниво по чл.396 од Кривичниот законик, М.Б. бил лишен од слобода, приведен во полициска станица, а пронајдените оружје и муниција се одземени.

По целосно документирање на случајот, против него ќе следува соодветна пријава.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе