Поради непочитување на здравствените протоколи

Кафеана во струшко Калишта затворена во траење од 30 дена

Поради непочитување на работното време утврдено согласно здравствените протоколи за заштита на населението од коронавирусот полицијата и Државниот пазарен инспекторат синоќа затворија угостителски објект во струшкото село Калишта.

Во соопштението на МВР се наведува дека државниот инспекторат заедно со службеници од полициската станица во Струга во текот на вчерашниот ден констаирале дека угостителски објект во село Калишта, сопственост на А.Р. (36), работи надвор од дозволеното работно време.

Од МВР велат дека во објектот биле затекнати три лица, а било и констатирано дека не поседуваат соодветна документација за работа.

„Од страна на Државниот пазарен инспекторат објектот е затворен во период од 30 дена, а ќе биде поднесен и соодветен поднесок“, се додава во соопштението на МВР.

Јане бил свесен дека деновите му се одброени и отворено говорел за тоа. Знаел дека многумина имаат причина да го ликвидираат, дека им пречи во остварувањето на нивните „повисоки цели“.

повеќе

Во македонскиот интернет простор постојано се појавуваат и гаснат портали, со што засекогаш исчезнуваат и објавените содржини.

повеќе

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе