„Југо“ удрило 11-годишно девојче во скопско Влае

Вчера околу 15 часот на крстосницата од улиците „Војвода Васил Чакаларов" и „Ангел Динев" во Скопје, патничко возило „Jуго" со скопски регистарски ознаки, управувано од А.Ј. (32) од Скопје, удрило во 11-годишно девојче.

Со тешки телесни повреди се здобило девојчето, кое било пренесено во Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа на СВР Скопје.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе