Ја претепал сопругата и се заканувал дека ќе ја убие

Полициски службеници на СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар синоќа околу 2 часот го лишиле од слобода 45-годишниот гостиварец К.Т.

„К.Т. претходно во нивниот семеен дом физички ја нападнал неговата 37-годишната сопруга и со остар предмет и се заканил по животот, информира портпаролот на СВР Тетово“, Марјан Јосифоски.

Тој бил задржан во Полициската станица Гостивар за расчистување и документирање на случајот и ќе му биде изготвен соодветен поднесок.

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе