Измамници оперираат во кругот на Клиничкиот центар, измамен тетовец

Лице од тетовско, кое дошло во Скопје во посета во Клиничкиот центар, било измамено од две лица. во 20.00 во СВР Скопје, И.Ј.(60) од с.Орашје, тетовско, пријавил дека околу 11.30 часот во кругот на Комплекс клиники „Мајка Тереза“ бил измамен од две лица.

Според пријавеното, од двете лица бил замолен да биде преведувач, бидејќи едно од лицата не разбирало албански јазик, на што се согласил. Како што е пријавено, по кратко време едно од лицата, кое се претставило дека е од Косово, му побарало пари на заем, а откако му ги дал, двете лица заминале.

Од МВР информираат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе

После десетици години се решава холдингот, неданочните давачки и царинските тарифи значајни за бизнисот.

повеќе