Измамен постар скопјанец

Вчера во 15:20 часот во полициската станица Аеродром, С.К.(77) од Скопје пријавил бил измамен од едно лице.

Според пријавеното, околу 14:00 часот лицето дошло до неговиот дом и му понудил на продажба огревни дрва, по што С.К. и лицето заминале да ги видат дрвата.

Во меѓувреме, сторителот отишол во куќата на С.К. и од неговата сопруга земал пари. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе