Измама во Кавадарци, жена и земала златни предмети да и помогне, си заминала и не се вратила

Во Полициската станица Кавадарци вчера околу 15 часот С.М.(54) од Кавадарци пријавила дека во нејзиниот дом била измамена од С.К.(35), која и побарала златни предмети за да и направи услуга. По ова жената заминала и не се вратила. 

За ова денеска информираше Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес, кој посочи дека се работи на расчистување на случајот.

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе