Излажал 70-годишна жена дека е кум на нејзиниот син, ѝ зел 10.000 денари

Вчера попладне во СВР Скопје Ј.П.(70) од Скопје, пријавила дека истиот ден околу 10.00 часот во дворот од нејзината куќа на улицата „Тодор Чангов“ од непознат сторител била измамена за сума од 10.000 денари.

Сторителот, како што соопшти МВР, измамата ја извршил на тој начин што откако дошол во домот на оштетената ѝ се претставил дека му бил кум на нејзиниот син и ѝ побарал 10.000 денари затоа што наводно камионот му бил на заглавен на царина. Откако му ги дала парите тој го напуштил местото на настанот. 

Се работи на расчистување на случајот.

 

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе