Изгореле 50 сандаци со пчели во Бучинци

Вчера било пријавено дека во село Бучинци, Скопско, избувнал пожар и горела поголема површина на сува трева.

Од пожарот биле зафатени околу 50-тина сандаци со пчели сопственост на Д.Р. (50) од село Марино. Пожарот бил изгаснат од екипи на Бригадата за противпожарна заштита.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе