Изгоре пицерија во „Чаирчанка“

Случаен минувач ноќеска околу 04.00 часот во Единицата за информации Скопје пријавил дека во трговскиот центар „Чаирчанка“  на ул. „Цветан Димов“ избувнал пожар во пицерија. 

На местото на настанот интервенирале екипи на Бригадата за противпожарна заштита. Повредени лица нема, а пицеријата целосно изгорела. Се преземаат мерки за утврдување на причините за настанување на пожарот, соопшти МВР.

Операциите направени кај повеќето интерсексуални новороденчиња е од козметички причини.

повеќе

Внимателноста во водењето на преговорите за името и изјавите околу нив сега е повеќе од нужна.

повеќе

Во најсеверните делови на грчките региони Западна и Централна Македонија, сите народни ора се инструментални песни. Традиционалните песни во овие региони некогаш имаа зборови - но тие беа на јазик што грчката држава речиси еден век се обидува да го избрише: македонскиот словенски, вели Петрос Карацареас, лектор по англиски јазик и лингвистика на Универзитетот на Вестминстер, Велика Британија.

повеќе