Изгоре автомобил во Куманово

Опожарен е „мерцедес“ во липковското село Отља, соопшти денеска СВР Куманово. Вчера во 10:10 часот во СВР Куманово, Ф.Р. од село Отља, општина Липково, пријавил дека настанал пожар во неговото патничко моторно возило „мерцедес" со кумановски регистарски ознаки, информира полицијата.

Територијална противпожарна единица го изгасила пожарот во кој нема повредени лица. Екипа на СВР Куманово извршила увид на место на настанот.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе