Во акција на МВР

Избеган затвореник уапсен во Скопје, носел пиштол и муниција

37-годишен маж кој бил баран за доиздржување на затворска казна, но баран и со уште една потерница за друго кривично дело за кое добил 10 години затворска казна, е уапсен вчера во Скопје. Кај него бил најден пиштол, а оружје и муниција имало и во неговиот дом.

Синоќа на улицата „Карпошово востание" во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим потраги и од Единицата за интервентна полиција го лишиле од слобода Е.К.(37) од Скопје, информира МВР.

„Тој се барал по две централни потерници – од Казнено-поправната установа Затвор Штип за доиздржување казна затвор од 6 години и 9 месеци, а бил осуден на 10 години и 4 месеци затворска казна за сторени кривични дела по член .386, член 238 и член 236 од Кривичниот законик, како и од Основен суд Скопје 1 Скопје за истрага за сторено кривично дело по член 292 од Кривичниот законик. При преглед кај него и претрес во домот каде престојувал, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени пиштол, куршуми, повеќе таблети во различни бои и други предмети за кои постои сомнение дека потекнуваат од кривични дела“, соопшти МВР. 

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе