Истрага за три лица за нелегална трговија со дрога

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против три лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори, предвидено и казниво по член 215 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

Првоосомничениот во текот на овој месец организирал неовластена набавка и пренесување на наркотична дрога – марихуана со вкупна тежина од 25, 260 кг, при што го ангажирал второосомничениот дрогата да ја пренесе во куќа што првоосомничениот ја изнајмил, во викенд населбата Голиово, Општина Чучер Сандево. На 24 јануари второосомничениот по претходни инструкции добиени од првоосомничениот ја презел дрогата спакувана во една вреќа, една патна торба и еден куфер, ја сместил во изнајмено рент а кар возило и ја однел на договореното место каде што го чекал првоосомничениот и заедно ја сместиле дрогата во куќата, по што заминале, соопштија од ОЈО.

Оттаму додадоа дека во текот на вчерашниот ден првоосомничениот се вратил во куќата, а по него пристигнале и другите двајца осомничени. Тројцата, како што наведоа од ОЈО, влегле кратко време во куќата, а на излегување изнеле две црни вреќи што ги сместиле во задниот дел на возилото со кое управувал второосомничениот, па заедно со третоосомничениот како совозач, се упатиле со возилото кон излезот на Скопје, додека првоосомничениот останал во куќата.

„По кратко време на автопатот Скопје- Штип во близина на местото викано Преод, околу 11:30 часот, осомничените биле запрени од униформирани полициски службеници и при преглед на возилото се пронајдени дваесет најлонски пакувања наркотична дрога марихуана со вкупна тежина од 10,110 кг и една торба со остатоци од наркотична дрога марихуана, кои со Потврда за привремено одземени предмети се одземени од второосомничениот, а двете лица се лишени од слобода“, наведоа од ОЈО.

Во меѓувреме, како што додадоа оттаму, првоосомничениот од куќата изнел едно пластично буре и една патна торба, ги сместил во багажниот простор на возилото со кое управувал и се упатил кон Скопје каде на ул. Јадранска магистрала, околу 14:00 часот, бил запрен од страна на полициски службеници и при преглед на возилото се откриени 30 поголеми полиетиленски паковки со наркотична дрога марихуана, една помала полиетиленска паковка и една зипер кеса со непозната растителна материја и две дигитални ваги кои со Потврда за привремено одземени предмети се одземени од првоосомничениот, а тој е лишен од слобода.

„Тројцата осомничени во текот на денешниот ден ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд – Скопје. Ценејќи дека се исполнети условите, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, на судот ќе му предложи на осомничените да им биде изречена мерка притвор“, истакнаа од ОЈО.

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе