Поради непочитување на здравствените протоколи

Инспекторите затворија угостителски објект во Боговиње

Во кафеана во селото Боговиње биле затекнати гости во вечерните часови, поради што објектот е затворен, а сопственикот ќе добие пријава поради кршење на здравствените мерки.

„Во угостителски објект во тетовското село Боговиње, сопственост на Џ.Б.(50), биле затекнати четири лица и сопственикот. Од страна на Државниот пазарен инспекторат објектот бил затворен, а по целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава", информираат денеска од СВР Тетово.

Сопственикот ќе се соочи со пријава за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија".

Во текот на изминатото деноноќие за неносење заштитни маски на 37 лица тетовската полиција им издала прекршочни платни налози, согласно член 6 од соодветната владина Уредба.

Формирањето на платформа за прекугранична соработка за борба против аерозагадувањето има потенцијал вистински да придонесе за намалување на загадувањето на воздухот во нашата земја.

повеќе

 Еврообврзница во услови на најголемата светска економска криза за репрограмирање на долгот и буџетска поддршка.

повеќе

Повикот на Заев за „Влада за национален спас“ само три дена откако неговиот кабинет ја доби собраниската доверба, покажува дека таа тешко би се качила над сегашните 62 пратеници.

повеќе