Им се заканувал на татко и син овчари, го погодил кучето

Вчера полицајци од Матејче од слобода го лишиле З.Ј. (60) од село Никуштак, поради тоа што околу 10.30 часот во атарот на селото Никуштак, општина Липково, упатил закани со пиштол кон Н.Н. (29) и неговиот татко Р.Н. од село Мојанце, скопско, кои напасувале овци.

З.Ј. пукал и го погодил нивното куче, по што бил задржамн во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.
 

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран.

повеќе

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе