Им се заканувал на татко и син овчари, го погодил кучето

Вчера полицајци од Матејче од слобода го лишиле З.Ј. (60) од село Никуштак, поради тоа што околу 10.30 часот во атарот на селото Никуштак, општина Липково, упатил закани со пиштол кон Н.Н. (29) и неговиот татко Р.Н. од село Мојанце, скопско, кои напасувале овци.

З.Ј. пукал и го погодил нивното куче, по што бил задржамн во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.
 

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе