Хеликоптер на МВР извлече повреден планинар на Кожуф

А.Д. (28) од Богданци се лизнал и паднал на местото викано Сува рупа на на планината Кожуф и си ја скршил ногата.

Екипа на Единицата за специјални задачи при МВР, со хеликоптер на МВР, го извлекла повредениот и бил пренесен во комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје. Увид извршила екипа од полициската станица Гевгелија.

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе

Хрватскиот музичар и кантавтор Дадо Топиќ уште во далечната 1973 година во неговата култна песна „Македонија" ја опиша нашата татковина како „земја каде сонцето вечно сјае".

повеќе

Одолговлекувањето на истрагата за случајот „Рекет" е тесно поврзана со политичките проценки за тоа до каде може да се оди во тактиката „жртва за квалитет".

повеќе