Хаварија во „Макстил“, четири лица тешко повредени

Утринава тешка хаварија се случила во „Макстил“, кога ливна јама од 100 тона, полна со стопен метал се откинала и паднала.

 

 

Според првичните информации пренесени во дел од медиумите, работниците се здобиле со изгореници, откако ливна јама од 100 тони, полна со стопен метал се откачила и паднала, а стопениот метал се разлеал и тоа предизвикало пожар.

Повредените работници се пренесени во Клиничкиот центар „Мајка Тереза" во Скопје.

Надлежните институции за подоцна најавуваат детални информации за несреќата.

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе