Грк каснат од куче во центарот на Скопје

„Вчера во полициска станица Центар Л.Л.(59) од Грција, со престојувалиште во Скопје, пријавил дека на плоштад Македонија, бил каснат од куче скитник“, информираат од МВР.

Вчера исто така во 12,50 часот во полициска станица Центар З.З.(37) од Скопје, пријавила дека на улицата "Македонија" била касната од куче скитник во пределот на десната потколеница.

 

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе