Гостиварец најден мртов во фотелја во летна тераса од кафуле

Вчера наутро во 06.50 часот, Х.А.(36) од Гостивар пријавил дека на тераса од угостителски објект на бул.„Браќа Ѓиноски" во Гостивар, во една од фотелјите забележал непознато лице, без знаци на живот.

Полициски службеници констатирале дека станува збор за Н.А.(52) од Гостивар, а од лекар од Итна медицинска помош била констатирана смрт.

Увид на местото нанастанот извршиле екипа од ОВР Гостивар и Јавен обвинител, по чија наредба телото било пренесено во капела во Медицински центар Гостивар.

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе