Во два одвоени случаи

Гореа автомобили на скопјанец и прилечанец

Ноќва околу 2.50 часот во Скопје на ул.„Тодор Чангов" опожарен е автомобил ланчиа, со скопски регистарски ознаки, сопственост на С. Н.(40).

Причините за пожарот не се познати, велат од полицијата. Пожарот е локализиран околу 3.30 часот од страна на Бригада за протипожарна заштита.

Додека вчера  во Прилеп на ул.„Свети Наум Охридски“, непознат сторител со непозната запалива течност запалил паркирано патничко моторно возило лада нива, со прилепски регистарски ознаки, сопственост на С.Д.(58). Од пламенот се опожарени четирите гуми од тркалата на возилото, хаубата, моторот и дел од внатрешноста на возилото.

Опожареното возило е изгаснато од страна на дежурната служба на Територијална противпожарна заштита -Прилеп. Увид на лице место извршила екипа од Полициска станица Прилеп.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе