ВО СКОПЈЕ КАЈ "СКЕНДЕР БЕГ"

Го проболе со нож во срце и побегнале

Дваесет и четиригодишно момче од скопско Грчец се бори за живот откако вчера било прободено со нож во пределот на срцето. 

Според МВР, инцидентот се случил околу 23 часот кај споменикот “Скендер бег” во Скопје. Во пријавата на полицијата се наведува дека непознати лица со  остар предмет, најверојатно нож, му нанеле убодна рана во пределот на срцето на М.Б.  (24) од село Грчец, скопско. Повреденото момче било пренесено во Клинички центар Скопје, каде му била укажана лекарска помош и се наоѓа во животна опасност. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и за целосно расчистување на случајот

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе

Да можеме Благуна да ја прашаме за нашите јадови околу текстот од Нивици, би ја зачудиле.

повеќе