МВР билтен

Гевгеличанец уапсен оти превезувал Турци со фалсификувани исправи

Полицијата уапси 68-годишен жител на село Богородица и две лица кои ги превезувал, а биле со фалсифиувани документи. 

Во текот на вчерашниот ден во 01.00 часот на автопатот А1 - клучка Миравци, полициски службеници ги лишиле од слобода Т.С.(68) од село Богородица, кој управувал патничко возило „мерцедес“, со гевгелиски регистарски ознаки, во кое ги превезувал Е.К.(35) и А.И.(25), двајцата од Р.Турција, кај кои, при контрола, било констатирано дека имаат фалсификувани влезни и излезни печати, со што сториле кривично дело „фалсификување исправа“.

Лицата се предадени на полициски службеници од Полициска станица Гевгелија за понатамошна постапка.

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе