Гевгеличанец со амфетамин фатен во Скопје

Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за недозволена трговија, до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе кривичнa пријавa против С.Т. (33) од Гевгелија поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори".

Во петокот на бул. „Србија", општина Аеродром, полициски службеници извршиле преглед на патничко возило „Опел астра" со гевгелиски регистарски ознаки, управувано од пријавениот, при што пронашле и одзеле амфетамини.

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе