Фрлил 23 килограми марихуана и избегал

Синоќа околу 22 часот на патот Стење-Царев Двор, Ресенско, биле запленети 23 килограни марихуана.

На патот село Стење-Царев Двор, во близина на село Козјак, Ресенско, по добиени оперативни сознанија, полициски службеници од СВР Битола ги затекнале лицата Б.Г. (46) и В.А. (56), двајцата од Република Албанија, со живеалиште во Охрид, со товарно возило „мерцедес вито” со бугарски регистарски ознаки. Затекнато било и едно лице кое управувало патничко возило „мерцедес“ и кое избегало и во близина на селото Долна Бела Црква од возилото фрлило две торби со околу 23 килограми марихуана. 

Б.Г. и В.А. биле приведени и задржани во полициска станица и по целосно расчистување на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава. Товарното возило „мерцедес вито“, торбите со марихуана и други предмети биле одземени за понатамошна постапка.

Се преземаат мерки за пронаоѓање на третото лице и патничкото возило и за целосно расчистување на случајот. 

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе