Физички напади, тепачки, фрлени запалени шишиња...

Министерството за внатрешни работи во денешниот билтен регистрира повеќе случаи на физички напади, тепачки и нарушувања на јавниот ред и мир низ целата држава.

Утрово во 01.40 часот во СВР Скопје било пријавено дека во влез од зграда на бул.„Борис Трајковски“, С.Р.(30) од Скопје физички ги нападнал Б.П.(21), А.С.(19) и С.С.(18), сите од Охрид, со престој во Скопје.

Еден час порано во Полициската станица Крива Паланка бил приведен Г.М.(42) од Крива Паланка затоа што околу 00.20 часот агресивно се однесувал и оштетил апарати во казино во Крива Паланка. По целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Синоќа, пак, во СВР Тетово, Н.С.(64) од с.Доброште, тетовско, пријавил дека околу 19.00 часот во Тетово неговиот малолетен внук бил физички нападнат од малолетен соученик и уште неколку лица.

Вчера во Полициската станица Гостивар, ученик во средно училиште во Гостивар пријавил дека околу 16.30 часот во кругот на училиштето две лица од с.Добри дол, кои ги познавал, дошле и започнале физичка пресметка со него и неговите другари, при што едниот од нив со остар предмет му нанел повреда на раката.

Исто така во Полициската станица Гостивар, С.Ј.(20) од Гостивар пријавил дека околу 01.40 часот во и пред угостителски објект во Гостивар бил физички нападнат од Ф.И., М.Т. и Ѓ.Т., сите од Гостивар.

Во Полициската станица Неготино вчера било пријавено дека во двор на правно лице бил нарушен јавниот ред со физичка пресметка помеѓу Р.А.(27) и И.А.(43), двајцата од Струмица. Полициски службеници излегле на местото и по целосно документирање на случајот против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Синоќа во Полициската станица Чаир, Е.Д.(47) од Скопје пријавил дека околу 20.08 часот во неговиот двор биле фрлени две запалени шишиња. Нема повредени лица и оштетувања на неговиот дом.

Петмина скопјани К.П.(22), Б.Ј.(22), Б.С.(21), Ф.Ѓ.(21) и Х.С.(20) биле приведени ноќеска во 01.50 часот пред угостителски објект на ул.„23ти Октомври“, затоа што го нарушиле јавниот ред и мир со меѓусебна физичка пресметка. По целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

МВР работи на расчистување на сите случаи.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе