Физички напад и грабеж во центарот на Скопје

Вчера околу 18,00 часот во СВР Скопје било пријавено дека на подрачје на општина Центар во Скопје, од три лица бил физички нападнат С.П.(32) од Скопје и му биле одземени пари.

Од МВР информираат дека преземаат мерки за расчистување на случajот. 

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе