Фатени тројца мигранти од Индија кај Желино

На автопатот Тетово-Скопје, во близина на наплатната рампа кај село Желино, полициски службеници од СВР Тетово извршиле контрола во минибус со струшки регистарски ознаки. При контролата, во минибусот биле затекнати Е.Н. (25), Д.К. (36) и М.С.(25), сите од Индија.

Тие биле приведени затоа што оствариле илегален влез во Македонија. На лицата им била изречена соодветна санкција и мерка протерување на странец од земјата со забрана за повторно влегување, соопшти МВР.

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе