Фатени две групи мигранти, меѓу нив и деца

Во Светиниколскиот регион синоќа беа откриени две групи на мигранти. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова соопшти дека синоќа во 22 часот на регионалниот пат Штип – Кадрифаково, полициски службеници од Полициската станица за безбедност на патниот сообраќај Штип затекнале четири лица мигранти од Мароко.

Вториот случај е откриен во 22.10 часот во село Горобинци, светиниколско, каде што полициски службеници од Полициската станица Свети Николе затекнале девет лица мигранти од Пакистан, од кои четворица се малолетници.

Полициските службеници ги предале лицата во Прифатниот транзитен центар „Винојуг" Гевгелија за понатамошна постапка.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе