Продолжуваат сообраќајните контроли

Фатени 43 возачи без возачка дозвола, 33 возила технички неисправни

Сообраќајната полиција само во текот на вчерашниот ден на територијата на Скопје открила дури 43 лица кои управувале моторно возило без возачка дозвола. Дури 33 возила биле технички неисправни.

За брзо возење казнети се 52 лица. Казнети се 67 лица поради непрописно паркирање, а 61 возило било кренато со „пајак". Поради неносење на заштитна маска во возилата казнети се 61 лице. Парична казна им е изречена на 23 пешаци. За време на сообраќајната контрола изречени се вкупно 448 санкции.

„Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот", порачуваат од МВР.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе