Продолжуваат сообраќајните контроли

Фатени 43 возачи без возачка дозвола, 33 возила технички неисправни

Сообраќајната полиција само во текот на вчерашниот ден на територијата на Скопје открила дури 43 лица кои управувале моторно возило без возачка дозвола. Дури 33 возила биле технички неисправни.

За брзо возење казнети се 52 лица. Казнети се 67 лица поради непрописно паркирање, а 61 возило било кренато со „пајак". Поради неносење на заштитна маска во возилата казнети се 61 лице. Парична казна им е изречена на 23 пешаци. За време на сообраќајната контрола изречени се вкупно 448 санкции.

„Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот", порачуваат од МВР.

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе