Фатени 43 мигранти во товарно возило на патот С. Николе-Куманово

 На регионалниот пат Свети Николе - Куманово, вчера полициски службеници дале знак за запирање на товарно возило „мерцедес“, со велешки регистарски ознаки. Возилото не застанало, а по кусо време сопрело и возачот почнал да бега, но веднаш бил фатен од полициските службеници. Во товарното возило биле пронајдени 43 мигранти, меѓу кои имало и деца, од Сирија, Пакистан и Авганистан.

Возачот М.Ј. (28) од Штип, бил приведен во полициска станица.

За настанот бил известен јавен обвинител, по чија наредба мигрантите се сместени во транзитниот центар „Винојуг“ Гевгелија, а против М.Ј ќе биде поднесена соодветна пријава.

Во време кога турската лира е во историски пад, Турција мора да надмине бројни предизвици за целосно да закрепне од кризата.

повеќе

Многумина од учесниците во македонската сага, нивните деца и внуци прашуваат: Зошто не можеме да се вратиме во земјата на нашите предци?

повеќе

Утрово осамна уште еден ден од ноември, 20-от ден од месецот. Остануваат точно уште 456 дена до 100-годишнината од коморскиот систем во нашата земја.

повеќе