Фатени 25 мигранти кај Муртино

На локалниот пат село Банско - село Муртино, струмичко, полициски службеници во комбе „форд“, со штипски регистарски ознаки, пронашле 25 мигранти - 14 од Авганистан, седум од Пакистан и четири од Иран.

Возачот избегал, а за настанот бил известен јавен обвинител и бил извршен увид од екипа од СВР Струмица. Мигрантите биле задржани во СВР Струмица за понатамошна постапка. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.  

„Шарената револуција“ беше енергија и граѓански порив за промени. Малку застранивме.

повеќе

Државниот врв на Србија, вклучително и група лекари кои ја предводат борбата против ширењето на вирусот корона, во најмала рака го игнорираа влошувањето сè додека не заврши гласањето.

повеќе

Како Босна и Херцеговина се справи и се уште се справува со кризата предизвикана од пандемијата? Зошто немавме единствен кризен штаб на ниво на држава? 

повеќе