Фатена осуденичка барана за издржување на затворска казна од 12 години

Полициски службеници од ЕВР Ѓорче Петров денеска пред трговски центар во Гостивар ја лишиле од слобода С.Р. (42) од село Чајлане – Скопје која се барала со потерница од Основен кривичен суд, информираат од Министерството за внатрешни работи.

„Денеска во 16:30 часот од страна на полициски службеници од ЕВР Ѓорче Петров, пред трговски центар во Гостивар лишена од слобода е С.Р. (42) од село Чајлане – Скопје која се барала со потерница од Основен кривичен суд за издржување казна затвор во траење од 12 година“, се вели во соопштението од МВР.

Од МВР информираат дека лицето ќе биде предадено на КПУ-Идризово.

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе