МВР

Фатен скопјанец баран по две потерници

Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка во координација со ЕВР Кисела Вода денеска во 12:15 часот на ул.„Благоја Тоска" во Тетово, го привеле Д.Т.(43) од Скопје, кој се барал по две потерници.

Од МВР соопштија дека Д.Т., кој се барал за издржување на казна затвор од пет години и истрага по член 215 од Кривичниот законик на РСМ, е предаден на ПС Тетово, а потоа ќе биде спроведен до КПД Идризово

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе