СВР Скопје

Фатен крадец за кражби во возила

Полицијата уапси скопјанец, осомничен за кражби во два автомобили од каде украл документи и пари во вредност од 190.000 денари. МВР против Џ.Б.(54) од Скопје поднесе кривична пријава за две кражби,

Двете кривични дела пријавениот ги извршил на идентичен начин, искористувајќи го отсуството и невниманието на пријавителите, при што од две возила одземал чанта и паричник и со мотоцикл избегал од местото.

Кражбите ги извршил на 17 август, во времето од 10.50 до 11.10 часот, на улицата15-ти Корпус во Скопје.

Во првиот случај крадецот провалил во камион „рено“ и украл чанта во која имало паричник со лични документи, 300 евра и околу 6.000 денари.

Втората кражба ја извршил во автомобил „мазда“ од каде што украл паричник со лични документи, околу 400 долари, 450 евра, 30 швајцарски франци, 350 албански леки и 58.000 денари. Крадецот бил приведен на 30 август.

„Новото нормално“ неизбежно со себе ќе носи неизвесност и страв бидејќи заканата од вирусот наѕира во позадина и не може да се искорени.

повеќе

„Шарената револуција“ беше енергија и граѓански порив за промени. Малку застранивме.

повеќе