Тетово

Фатен дилер кој продавал дрога пред основно училиште

Пиштол со четири куршуми, нож, дигитални ваги, хероин и хашиш биле пронајдени кај Ф.С. (29) од Тетово кој бил уапсен пред ОУ „Кирил и Методиј“ во Тетово, информира СВР Тетово. 

Според полицијата, вчера околу 18.30 часот тетовецот бил забалежан додека управувал мотоцикл на булеварот Видоја Смилевски-Бато“, пред ОУ „Кирил и Методиј“ во Тетово. Кога полицајците се доближиле до него тој веднаш почнал да бега и го фрлил пиштолот марка „брауинг“, со калибар 7,65 милиметри во кој имало рамка со четири куршуми. По кратко тој бил уапсен. По претерсот под седиштето на мотоциклот бил пронајден и нож, две дигитални ваги, хероин и хашиш.

Според статистиката на СВР Тетово, само во последните две недели на тетовското и гостиварското подарчје биле приведени околу 70 лица регионот на возраст од 15 до 46 год. кои се сомничат дека учествувале во продажба или користење на најмногу марихуана но и хероин и кокаин.

Од една страна, Уставот му доделува бројни функции, а од друга страна, скржаво ги определува средствата за нивно остварување на практичен план.

повеќе

Напредокот и оптимизмот што ги обележаа децениите по 2. Светска војна се гледаа во создавањето на средната класа, составена од луѓе што, иако родени во куќи со земјени подови, завршија со факултетски дипломи и добри работни места во големите градови. Поседуваа автомобили и викендички, летуваа на море и патуваа во странство без визи.

повеќе

Најголемиот предизвик на секоја земја е развојот и одржувањето на здрава популација.

повеќе