Фатен бегалец осуден на затвор од една година

На подрачјето на општина Аеродром, полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје денеска околу 10 часот го лишиле од слобода Б.М.(39) од Скопје за издржување казна затвор.

Како што информираат од МВР, за него била распишана централна потерница по наредба на Основен кривичен суд Скопје за издржување казна затвор од една година за сторено кривично дело тешка кражба.

Тој ќе биде предаден на надлежната казнено-поправна установа.

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе