Фатен бегалец осуден на затвор од 10 години и 5 месеци

Полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје, денеска во 08:10 часот на ул.„Јадранска магистрала" во Скопје, го лишиле од слобода скопјанецот Т.И.Д.(35). Лицето ќе биде предадено во казнено-поправната установа за доиздржување на казната.

Како што е наведено во соопштението од МВР, Т.И.Д. бил баран по централна потерница од Казнено-поправната установа Затвор Идризово, за доиздржување казна затвор од четири години и осум месеци, а осуден со повеќе пресуди на единствена казна затвор од 10 години и пет месеци за сторени кривични дела по член 236 од Кривичниот законик.

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе