Eкстрадиционен притвор од 30 дена за силувачот од Косово

Во врска со приведувањето на странски државјанин А.С. од Косово од страна на Судија на претходна постапка при Основен суд Куманово на лицето А.С. (25) од Косово му e одреден екстрадиционен притвор од 30 дена, по што e транспортиран во Казнено поправната установа - Затвор Скопје.

А.С. бил приведен на 12 септември во 18 часот на граничен премин „Табановце“, бидејќи при пасошка контрола било утврдено дека се наоѓа на стоп-листа поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело силување.

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе