МВР билтен

Едно лице загина во сообраќајка кај Струмица

33-годишен маж од струмичкото село Моноспитово починал по повредите, додека две други лица се повредени во сообраќајна несреќа. 

На 19.01.2020 во 17.00 часот во СВР Струмица било пријавено дека кај крстосницата „Габровски водопади“ во близина на село Габрово, струмичко, В.М.(38) од с.Моноспитово, струмичко, управувајќи патничко возило „бмв“, со струмички регистарски ознаки, изгубил контрола и излетал од надвор од коловозот.

Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил сопатникот Д.Д.(33) од село Моноспитово, по што бил пренесен во Медицинскиот центар Струмица, каде починал.

Со телесни повреди се здобил возачот и уште двајца сопатници, М.Г.(36) и С.С.(35), двајцата од село Моноспитово, кои биле пренесени во Медицинскиот центар Струмица за укажување на лекарска помош.

Увид на местото на незгодата извршила увидна екипа од СВР Струмица.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе