Во Преспа

Едно лице загина, а 10-годишно дете е повредено во тешка сообраќајка

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево во Преспа во која едно лица загина, а три се тешко повредени меѓу кои и 10 годишно дете.

Како што објави Телма, животот во сообраќајката го загубила 60 годишна жена додека детето и маж на возраст од 40-тина години се првично хоспитализирани во битолската Клиничка болница, но поради сериозноста на повредите во моментот се транспортираат на скопските Клиники.

Во болницата во Битола, засега, останува третиот тешко повреден во сообраќајна несреќа кој е на возраст од 60-тина години.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе