Едно лице приведено поради кражба

Во Полициската станица Бит-пазар денеска бил извршен службен разговор со В.А.(43) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „кражба" извршена во текот на јуни 2021 година.

Од МВР информираа дека по целосно документирање на случајот против неа ќе биде поднесена пријава по член 235 од Кривичниот законик.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе