Едно лице приведено поради кражба

Во Полициската станица Бит-пазар денеска бил извршен службен разговор со В.А.(43) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „кражба" извршена во текот на јуни 2021 година.

Од МВР информираа дека по целосно документирање на случајот против неа ќе биде поднесена пријава по член 235 од Кривичниот законик.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе