Во Скопје

Едно лице е потешко повредено, а шест полесно во три сообраќајки

Едно лице е потешко повредено, а шест полесно во три од вкупно девет сообраќајни несреќи што изминатото деноноќие се случиле во Скопје.

Според денешните информации од СВР Скопје 36 возачи се движеле со поголема брзина од дозволената. Од сообраќај се исклучени 21 возачи и тоа 3 кои управувале возило под дејство на алкохол, 17 пред да се стекнат со право на управување и еден возач почетник. Полицијата исклучила од сообраќај и 15 возило, сите не регистрирани.

Пајакот подигнал 39 возила кои биле не прописнхо паркирани.

За не користење заштитен шлем односно кацига, полицијата казнила 17 возачи на велосипед со мотор, мопед и мотоцикл.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе