Во Скопје

Единаесет повредени во осум сообраќајки

Единаесет лица се здобиле со лесни телесни повреди во осум од вкупно 14 сообраќајни незгоди што се случиле во текот на вчерашниот ден. Во шест сообраќајки била причинета материјална штета.

Од СВР Скопје информираат дека вчера сообраќајната полиција санкционирала 18 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, а од сообраќај исклучила тројца возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол, 19 возачи пред да се стекнат со право на управување моторно возило и еден почетник, како и 18 нерегистрирани возила.

Санкционирани биле и двајца возачи кои  поминале на крстосница на црвено светло, двајца возачи не дале првенство наминување на пешаците на обележан пешачки премин, тројца возачи за неправилно престројување, двајца за неправилно престигнување,  еден возач за не носење заштитен шлем, еден возач за не носење сигурносен појас, како и осум возачи кои користеле мобилен телефон за време на управување на моторно возило.

Затекнати биле 90 возило непрописно паркирани, а со помош на  специјалното возило „пајак“, отстранети биле 67 возила.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе