Две тешки сообраќајки на патот Штип-Радовиш, еден загинат десетина повредени

Две тешки сообраќајни несреќи за неполни 2 часа се случија вчера на патот Штип – Радовиш. Во сообраќајката која се случи околу 21,30 во близина на клучката за село Љуботен, дошло до судир на 3 возила, „опел корса", „пежо 206" и „мерцедес".

Во незгодата починал сопатникот во патничкото возило „опел корса“, на возраст од 42 години, додека возачот добил тешки телесни повреди и двајцата сопатници со телесни повреди, изјави Гордана Панајотова, портпарол на СВР – Штип.

Повредени се 4 лица, од кои еден е задржан на лекување во болницата, трите останати лица се пуштени на домашно лекување, изјави Марина Шуманска, портпарол на клиничка болница-Штип.

Не цели два часа претходно на истата делница во близина на село Лакавица дошло до судир на два автомобили марка мерцедес и камион. Во мерцедесот со велешки ознаки покрај возачот биле и 11 мигранти, 10 од Пакистан и еден од Авганистан, кои се превезувале во багажникот на возилото. Сите се здобиле со телесни повреди и се хоспитализирани на штипска клиничка. Со тешки и лесни повреди се здобиле и двете штипјанки кои се превезувале во другиот автомобил.

Од повредените, 7 се задржани на одделението за хирургија, а 6 се задржани на лекување на одделението за ортопедија, изјави Шуманска

По укажаната лекарска помош, 6-мина од мигрантите се предадени на полицијата и ќе бидат пренесени во прифатниот центар „Југ“. Возачот кој ги превезувал, по несреќата побегнал од лице место, а полицијата се уште трага по него.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе