Две сообраќајки кои завршиле со тешки повреди на мопедистите

Рано утрово во Скопје на улицата „Кемал Сејфула“ се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило „фолксваген пасат“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Б.Л. (21) од село Љуботен и моторцикл „вангје“ со скопски регистарски ознаки, управуван од Д.Л. (25) од Скопје.

Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот на мопедот, констатирани во Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Скопје.

И во Прилеп вчера настрада мопедист. На улицата „Александар Македонски“ патничко возило „фиат пунто“ со прилепски регистарски ознаки, управувано од С.Р.(63) од Прилеп удрило во мопед „миглори“ со прилепски регистарски ознаки, управувано од Г.П. (45) од Прилеп. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот на мопедот, констатирани во Градската болница во Прилеп. Извршен бил увид од увидна екипа од полициската станица Прилеп.

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе